چاپگرهای سه بعدی بومی‌سازی شدند
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه ساخت چاپگرهای سه بعدی معتقد است، محصولات ایرانی در این حوزه ضمن کیفیت برتر نسبت به نمونه‌های وارداتی به دلیل خدمات مطمئن پس از فروش برتری محسوسی نسبت به نمونه‌های وارداتی دارند.

به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، مصطفی مصطفایی، مدیرعامل شرکت دنیای ایجاد نوآور شفق، با اشاره به توان‌مندی این شرکت در زمینه تولید چاپگرهای سه بعدی گفت:« در حاضر چند شرکت‌ دانش‌بنیان داخلی در زمینه تولید چاپگر سه بعدی فعالیت دارند که محصولی با کیفیت بسیار بالاتر نسبت به نمونه  های وارداتی ارائه می‌دهند. از دو سال پیش واردات دستگاه‌های چینی در کشور آغاز شده است که قیمت بالایی ندارند، اما از طرف دیگر کیفیت ساخت بالایی نیز ندارند و به سرعت خراب می‌شوند. این در حالی است که در داخل کشور خدمات پس از فروش خاصی هم ندارند و پس از خراب شدن، برای تعمیر به ما مراجعه می‌کنند.»

وی در ادامه با تاکید بر لزوم خودکفایی در تولید این چاپگرها و بازار مصرف گسترده آن‌ها گفت: «پرینتر سه بعدی در زمینه‌های متنوعی از جمله طلا و جواهر، کفش، داروسازی، بیوتکنولوژی و ... کاربرد دارد. در ساخت طلا و جواهر در حال حاضر جایگزینی برای این چاپگرها وجود ندارد. در صنعت کفش تا پیش از این از دستگاه‌های CNC  استفاده می شد که ظرافت لازم را نداشتند. در حوزه دارو بیوتکنولوژی از ساختارهای میکروفلوئودیک استفاده می‌شود که توسط این چاپگرها تولید می‌شوند.»

مصطفایی خاطرنشان کرد: « در شرکت دنیای ایجاد نوآور شفق در زمینه ساخت چاپگرهای سه بعدی رزینی در مدل‌های مختلف فعالیت داریم که در حوزه ساخت راهنماهای جراحی و ادوات پزشکی، ساختارهای میکروفلوئیدیک، قالب برای تولید انبوه و ریخته گری دقیق، براکت و الاینر ارتودنسی، مدل‌های ظریف و دقیق طراحی شده در صنعت طلا و جواهر کاربرد دارند.»  

وی در پایان گفت:«متاسفانه در حال حاضر ما مجبور شدیم به علت برخی از مشکلات مالی، تولید خود را کاهش دهیم و بیشتر نقش یک واسطه برای چاپ را داشته باشیم. اما در تلاش هستیم تا با گرفتن برخی تسهیلات، دوباره به مدار تولید گسترده برگردیم و بخش بزرگتری از بازار داخلی را در اختیار بگیریم.»


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۱۹ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
مدیریت هوشمند مدارس با «همکلاسی»
متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان، سامانه‌ای نرم‌افزاری طراحی و تجاری‌سازی کرده‌اند که مدیریت تمامی امور مدارس را به صورت هوشمند و بر بستر فضای ابری ممکن می‌کند.