شرکتی دانش‌بنیان داروی گیاهی برای کنترل التهاب را تولید می‌کند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، احمد مهاجری، مدیرعامل شرکت تولید کننده این دارو گفت: کروسینا قرصی گیاهی حاوی کروسین زعفران است. این قرص پس از خالص سازی کروسین به شکل داروی صنعتی در می‌آید و پس از طی فرآیند بسته بندی در مجموعه‌های همکار، وارد بازار می‌شود. تا به امروز مطالعات بالینی گسترده‌ای روی این قرص انجام شده و نتیجه مصرف این قرص در جامعه هدف کاملا مثبت بوده است. افسردگی، اختلال وسواس، افسردگی بعد از زایمان و برخی اختلال‌های روانشناسی مشابه از جمله مواردی بوده که پس از مصرف این داروی طبیعی، برطرف شده است.

 

مهاجری ادامه داد: مصرف کروسینا نتایج مثبتی روی التهاب‌های شبکیه و اختلالات چشمی، کاهش عوارض شیمی درمانی و التهاب مفاصل داشته است. این دارو در دو فاز خالص سازی، تبدیل به قرص و پکیجینگ تولید می‌شود و تلاش شده تا روند کیفی سازی این دارو در طول مطالعات رو به توسعه باشد. تفاوت کروسینا با نمونه‌های دیگر در قیمت مناسب و خلوص بالای ماده طبیعی پایه آن است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کروسینا تولید شده در پویش داروی سینا به مراتب غنای بالاتری نسبت به نمونه‌های مشابه دارد که این نتیجه شیوه استخراج و خالص سازی منحصربفرد است.

 

مدیرعامل پویش داروی سینا خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده، زعفران در درمان و کنترل آلزایمر و اختلالات روانی به اندازه داروهای رایج شیمیایی موثر است و یکی از اثرات برجسته این دارو کاهش ضخامت شبکیه چشم در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی است. در مطالعات بالینی قرص کروسینا توانست در مدت سه ماه میزان HbA1C بیماران دیابتی را کاهش داده، از التهاب شبکیه چشم کاسته و میزان دید بیمار را افزایش دهد. به دلیل خواص آنتی اکسیدانتی قوی، قرص کروسینا می‌تواند در اختلالات و عوارض قلبی- عروقی و مغزی اثرات پیشگیرانه و درمانی داشته باشد.

 

بررسی‌های نخستین نشان دهنده اثربخشی کروسین در درمان بیماری‌های التهابی نظیر استئوآرتریت است. همچنین تحقیقات نشان داده است که زعفران می‌تواند در درمان چاقی و در رژیم‌های کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد.

 

مهاجری تصریح کرد: در حال حاضر چندین طرح پژوهشی درهمکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی خواص دارویی قرص کروسینا در حال انجام است و امید می‌رود نتایج مثبت این تحقیقات اثرات بالقوه و درمانی این داروی مکمل را هرچه بیشتر مشخص کند.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۶ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
نیاز حوزه سلامت به آنتی بادی‌های پلی کونال و منوکلونال پاسخ داده می‌شود
شرکت دانش‌بنیان زیست فناوران سینا موفق شده است آنتی‌بادی منوکلونال را با فناوری بومی، کیفیت هم‌پای نمونه خارجی و قیمت ارزان‌تر، تولید و تجاری‌سازی کند.