معاون علمی رئیس جمهور برای شرکت در اجلاس سران گروه ۷۷ راهی کوبا شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای شرکت در نشست سران گروه ۷۷راهی کوبا شده است. در نشست سران گروه ۷۷ که با موضوع «چالش های رایج توسعه: نقش علم و فناوری و نوآوری» برگزار می شود سران کشورهای در حال توسعه و گوتروش، دبیرکل سازمان ملل شرکت خواهند داشت.

قرار است در حاشیه اجلاس سران گروه ۷۷ موضوعات همکاری ۲ جانبه دو کشور( ایران و کوبا) نیز پیگیری شود. 

با توجه به سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به کوبا و لزوم توسعه همکاری های ۲جانبه مقرر است کمیته همکاری های علمی و فناوری بین ۲ کشور شکل بگیرد.

گفتنی است گروه ۷۷ در سال 1964 به عنوان  بزرگ ترین ائتلاف کشورهای درحال توسعه توسط ۷۷ کشور تشکیل شد. این گروه فعالیت رسمی خود را پس از پایان نشست تجارت و توسعه سازمان ملل ـ آنکتاد ـ طی بیانه ای آغاز کرد. این ائتلاف، اکنون ۱۳۳ کشور  عضو دارد اما به دلیل اهمیت تاریخی، سیاسی نشست اولیه آن که به شکل گیری و فعالیت رسمی آنها انجامید، هم چنان خود را در قالب گروه ۷۷ معرفی می کند. 

گروه ۷۷ در چارچوب سازمان ملل متحد، موضوعاتی مانند ارتقای منافع اقتصادی جمعی و تقویت ظرفیت مذاکراتی جنوب و نیز همکاری های فنی در میان کشورهای درحال توسعه را پیگیری می کند.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
روایت دهقانی از کیفیت بالای پیامرسان‌های داخلی در خارج از ایران
معاون علم، فناوری و دانش بنیان رئیس‌جمهور که به‌عنوان نماینده ایران در اجلاس سران گروه ۷۷ در کوبا به سر می‌برد، با انتشار ویدئویی در صفحه ویراستی خود از کیفیت تماس تصویری پیامرسان‌های داخلی حتی در کشور کوبا که زیرساخت اینترنتی ضعیفی دارد، تشکر کرد.