یک هزار و 210 کیلومترفیبرنوری در استان اردبیل اجرا می‌شود
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل گفت: برای کاهش سرقت کابل‌های سیمی تصمیم بر این شده تا در مسیرهای روستایی و شهری فیبر نوری اجرایی شود که سهم استان یک‌هزار و ۲۱۰ کیلومتر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهریار سرداری عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: امیدواریم امسال با همراهی مخابرات ۵۲۵ کیلومتر فیبر نوری را اجرایی کنیم تا در آخر دولت سیزدهم تمام سهمیه استان که یک‌هزار و ۲۱۰ کیلومتر اجرای فیبر نوری است با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال به سرانجام برسد.

وی افزود: در این طرح قرار است تمام واحدهای مسکونی، اداری، مغازه ها و مدارس به فیبر نوری متصل شده تا امکان دسترسی به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات نیز با کیفیت مناسب فراهم آید.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح فیبر نوری در استان گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتبار بالایی را برای تجهیز استان‌ها به فیبر نوری در نظر گرفته است و در ابتدا ۸ استان به صورت پایلوت انتخاب شد و با کمک نمایندگان و استاندار اردبیل توانستیم برای استان اردبیل هم مجوز تجهیز فیبر نوری بگیریم و یکی از شرکت‌های زیرساخت اجرای این پروژه را متقبل شده که تمام شهرهای استان اردبیل را به فیبر نوری مجهز کند و برای دستیابی به این هدف ما نیازمند همکاری شهرداری‌ها و شوراها با صدور مجوز هستیم.

سرداری تشریح کرد: مقرر شده است هزینه حفاری از طریق سازمان تنظیم مقررات با هماهنگی شهرداری‌ها و شورای شهر پرداخت شود تا ما بتوانیم با حذف سیم مسی که پهنای باند پایین دارد و همیشه با اختلال مواجه است، از طریق فیبر نوری خدمات ارتباطی مؤثر، کیفی و مطلوبی را به هموطنان ارائه کنیم.

وی  با بیان اینکه در بسیاری از کشورها اینترنت روی تلفن ثابت به شکل نامحدود راه‌اندازی می‌شود، گفت: ما نیز در کشورمان برای رسیدن به یک شهر هوشمند و اقتصاد دیجیتال و امنیت شهری راهی جز اجرای فیبر نوری نداریم و امیدواریم تلاش مؤثری را در این حوزه انجام دهیم تا زیرساخت لازم که همان فیبر نوری است، اجرایی شده و سرعت خدمات‌رسانی را شاهد باشیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل بیان کرد: اقدامات مهمی که آی.سی.تی استان در حوزه‌های مختلف انجام داده نشان از رشد و تحول است و ما در این ۲ سال سعی کردیم تا مشکلات ارتباطی مردم را برطرف کنیم و برخی از مشکلات ارتباطی روستاها را شناسایی کردیم.

وی تصریح کرد: ۲۹۱ روستای استان با مشکلات ارتباطی روبه‌رو بودند که ما سعی کردیم با اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق اعتبارات ملی نسبت به راه‌اندازی دکل دریافت تلفن همراه اقدام کرده و تاکنون در ۱۰۵ روستا دکل‌ها نصب شده است.

دکل مخابراتی و تلفن همراه در ۲۹۱ روستا نصب می‌شود

سرداری با بیان اینکه تا آخر دولت سیزدهم تلاش بر این است امکان دسترسی به اینترنت پر سرعت فراهم شود، عنوان کرد: با نصب دکل مخابراتی و تلفن همراه در ۲۹۱ روستا علاوه بر رفع مشکل سرعت پایین اینترنت، امکان دسترسی مطلوب‌تر به خدمات تلفن همراه را نیز فراهم کنیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل در ادامه افزود: طراحی، تملک زمین و نصب دکل به همراه تجهیزات و امکانات در این استان فراهم شده تا در روستاهای بالای ۲۰ خانوار مشکل ارتباطی و زیرساختی در این حوزه رفع شود.

سرداری گفت: معمولا این دکل‌ها در مکان‌های مرتفع جانمایی و نصب می‌شود تا علاوه بر ساکنان روستاهای بالای ۲۰ خانوار، سایر روستانشینان نیز از خدمات تلفن همراه و اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل بیان کرد: کل اعتبارات مربوط به خرید و نصب تجهیزات این دکل از ردیف‌های ملی بوده و برای ۲۹۱ دکل، سایت جدید و ارتقای آن بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

سرداری اضافه کرد: قرار است تمام مدارس استان به صورت رایگان از اینترنت استفاده کنند که ما آدرس تمام مدارس را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال کردیم تا با همکاری اپراتورها امکان بهره‌مندی مدارس از اینترنت رایگان فراهم آید.

ارتقای سایت‌ها از 3G به 4G برای ارائه خدمات بهتر

وی با اشاره به ارتقای سایت‌ها از 3G به 4G برای ارائه خدمات کیفی‌تر به مشترکان بیان کرد: همزمان با هفته دولت ۱۰۵ دکل مخابراتی جدید و ارتقای دکل‌های قبلی انجام شد تا شاهد بهره‌برداری از این ظرفیت ارتباطی مؤثر باشیم.

وی در ادامه به ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و فناوران اشاره کرد و گفت: ما با استفاده از تبصره ۱۸ بند الف توانستیم ۱۱۱ میلیارد ریال به ۱۳ شرکت وام کم بهره بدهیم و موجبات اشتغال ۵۰ نفر فراهم کنیم.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۱۲ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
خبر خوب| ماجرای حضور پاکبان‌های تهرانی در کربلا
دوازدهمین روز از شهریور ماه، سالروز پا نهادن یک مرد بر عرصه این آب‌وخاک است. مردی که نامش به مبارزه با استعمار گره خورده و افتخارش تا ابد بر تارک این سرزمین می‌درخشد. «رئیس علی دلواری» که در اوج جوانی تمام‌قد مقابل مکر و دشمنی انگلیسی‌ها ایستاد و نامش را جاودان کرد و اما یک بسته اربعینی پر از خبرهای خوب.