دهقانی در نشست با وزیر کار تاکید کرد؛همکاری معاونت علمی و وزارت کار برای تسهیل در بیمه دانش بنیان‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در حل مسائل راهبردی کشور، عنوان کرد: در حال حاضر در کشور به مدد فناوران و متخصصان مسأله‌ای وجود ندارد که دانشمندان و متخصصان قادر به حل آن نباشند. شرکت‌های دانش‌بنیان به جرم بسیار خوبی رسیده‌اند که می‌توانند در حل راهبردی‌ترین مسائل و نیازهای کشور، نقش ایفا کنند.

دهقانی با بیان این‌که ترویج، تقویت و توسعه زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان یک مسأله اولویت‌دار و راهبردی کشور است ادامه داد: پشتوانه حمایتی بسیار خوب مقام معظم رهبری به رشد و رونق این شرکت‌ها کمک بسیاری داشته است. ایشان همواره بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تاکید دارند و با حمایت جدی ایشان، توسعه فرهنگ دانش‌بنیان و قانون جهش تولید دانش‌بنیان، این شرکت‌ها اکنون به سهم و جایگاه خوبی از اقتصاد کشور دست یافته‌اند.

وی با بیان این‌که عموماً خدمت رسانی دانش‌بنیان‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و پلتفرم‌ها تلقی می‌شود در حالی‌که عمده خدمت‌رسانی این شرکت‌ها به کسب‌وکارهای بزرگ است، ادامه داد: خدماتی که این شرکت‌ها به صنایع بزرگ و پیشرفته، صنایع دفاعی و سنگین ارائه داده‌اند بسیار بیش‌تر از صنایع کوچک بوده و دانش بنیان‌ها عمدتاً خدمات خود را به شرکت‌های بزرگ‌تر ارائه می‌دهند و b۲b کار می‌کنند. به طور مثال در مقطعی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای تأمین کاتالیست‌های مورد نیازشان با مشکلات جدی مواجه بودند اما اکنون بالغ بر ۹۸ درصد نیاز کاتالیست‌های کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان تولید می‌کنند و دو درصد باقی مانده هم به دلیل اقتصادی نبودن است که تولید نمی‌شود اما توانمندی فناورانه تولید آن در کشور وجود دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، ایجاد اشتغال برای قشر تحصیل‌کرده کشور را یکی از بارزه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و افزود: دانش بنیان‌ها عمدتاً برای تحصیل کردگان اشتغال ایجاد می‌کنند و ظرفیت نهفته‌ای که در دانشگاه‌ها برای اشتغال آفرینی و خلق ارزش افزوده وجود دارد، با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان شکوفا می‌شود. شرکت دانش‌بنیان، انگیزه لازم برای کارآفرینی، تبدیل دانش به کسب و کار و حل مشکلی از کشور را به نیروی انسانی دانش آموخته می‌دهد؛ شرکت دانش‌بنیان در واقع یک خانواده را برای دانشجویان و متخصصان شکل می‌دهد؛ خانواده‌ای که ماندگاری بالایی دارد.

دهقانی با اشاره به نقش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در دیپلماسی دولت عنوان کرد: رئیس محترم جمهور از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یکی از ابزارهای قدرتمند گفتمان و تعامل بین المللی استفاده می‌کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با بیان این‌که در نظام جدید ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان علاوه بر سطح فناوری، میزان اشتغال و اثرگذاری شرکت در اقتصاد نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، ادامه داد: در نظام جدید ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، علاوه بر بالاتر بودن سطح فناوری از میانگین فناوری کشور، میزان اشتغال تخصصی و ارزش ایجاد شده نیز مد نظر قرار می‌گیرد که قدری سختگیرانه‌تر اما واقع نگرانه است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری ادامه داد: رویکرد ما در دولت سیزدهم این است که زیست‌بوم و فضایی ایجاد شود که ظرفیت‌های دانشگاهی و هسته‌های استادمحور به ایجاد شرکت‌های جدید ترغیب شوند.

وی افزود: کمک‌های بلاعوض و پژوهانه‌هایی برای تحقیقات در نظر گرفته شده است که حمایت‌ها متناسب با نیاز، ماهیت و اندازه هر دسته از شرکت‌ها ارائه می‌شود.

دهقانی بیان کرد: از ۹ هزار شرکت دانش بنیان قریب به شش هزار شرکت نهایتاً ۱۰۰ میلیارد تومان مالیات دارند. حمایت معافیت‌های مالیاتی، می‌تواند کمک کار تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ها باشد. در همین راستا، حمایت‌ها را متناسب با هر شرکت و نیازی که دارد، ارائه می‌کنیم. سعی می‌کنیم به مدت ۴ تا ۵ سال در قالب حمایت‌های گلخانه‌ای یک شرکت نوپا را کمک‌کنیم.

وی افزود: وزارت کار در حوزه همین حمایت‌ها می‌تواند کمک بسیار بزرگی داشته باشد که حمایت‌های بیمه‌ای از همین حمایت‌های ارزشمند است و کمک ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان نوپا خواهد بود.

رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به نقش اثرگذار حمایت‌های اولیه از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا عنوان کرد: شرکت‌ها اگر به ۵ سالگی برسند ماندگاری تضمین شده‌تری دارند و این ۵ سال نخست و حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد نقشی سرنوشت‌ساز در ماندگاری و بالندگی این شرکت‌ها خواهد داشت.

وی افزود: در یک فضای کاملاً رقابتی امروز نیروی انسانی اهمیت و ارزش غیر قابل اندازه گیری پیدا کرده است و کشورها برای جذب و حمایت از نیروی انسانی به تکاپوی جدی افتاده‌اند.

اسدی فرد در ادامه به پیشنهاداتی برای حل چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه وزارت کار اشاره کرد و افزود: راه اندازی شعبه مجازی بیمه شرکت‌های دانش‌بنیان، حذف بازرسی برای شرکت‌های دفاتر برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، تسریع در بررسی میزان جرایم، بخشودگی جرایم شرکت‌های دانش بنیان و افزایش مهلت پرداخت بدهی و اعتراض از اقداماتی است که می‌تواند به تسریع در توسعه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.

در این نشست، ضمن مطرح شدن چالش‌ها و موانع موجود، زمینه‌ها و مقدمات برای همکاری‌های گسترده‌تر معاونت علمی و وزارت کار به منظور تسریع و تسهیل در روند کاری شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شد.

کد خبر 5882182


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
از سوی دانشگاه امیرکبیر و راهداری؛نخستین رویداد ملی راه هوشمند برگزار می شود