مدیریت هوشمند و پیشگیری از خرابی خودرو با نصب گجت ایرانی

به گزارش مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مهدی گلپایگانی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به قابلیت های متنوعی که از طریق تجهیز خودروها به اینترنت فراهم می شود، گفت: با اتصال خودرو ها به اینترنت توسط گجت تولیدی که «پیود» نامگذاری شده، این امکان مهیا می شود که از بخشی از امکانات ارزشمندی که به روزترین خودروهای دنیا دارند برخوردار شویم. پیود با استخراج داده های ECU خودرو و امکانات کاربردی خود، احتمال خرابی خودرو را کاهش می دهد. همچنین تجهیز خودرو به پیود باعث می شود امکانات چند دستگاه مختلف از جمله ردیاب، دزدگیر و دیاگ را همزمان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برای طراحی و ساخت پیود از تمام استانداردهای روز دنیا استفاده شده است، اظهار کرد: پیود تجهیزی است که با تمام خودروهای ایرانی و خارجی سازگار است و تحت هیچ شرایطی به عملکرد خودرو آسیبی وارد نمی کند و قابلیت این را دارد که به صورت همیشگی به خودرو متصل باشد و داده های خودرو را تبادل کند.

گلپایگانی با اشاره به نصب سخت افزار اتصال پذیری پیود بر روی بیش از دو هزار و ۴۰۰ خودرو در سراسر کشور، افزود: با رسیدگی های به موقع به خودرو که به دلیل آگاهی قبل از وقوع خرابی میسر می شود، می توانیم قبل از خرابی قطعی و یا آسیب رسیدن به دیگر قطعات خودرو اقدام به تعمیر یا تعویض قطعه مربوطه کنیم که این مسئله علاوه بر اینکه صرفه جویی در هزینه و زمان را به دنبال خواهد داشت، سبب بالا رفتن عمر مفید خودرو خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه خودروهای متصل برای خودروسازها، افزود: پیود با اتصال به خودرو، به طور دائم و همیشگی اطلاعات ECU خودرو را برای سرور پیود ارسال میکند و سرور پیود با پایش اطلاعات خودرو به محض دریافت نخستین نشانه از سنسورها مبنی بر بروز خطا یا اشکال در خودرو، آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. تمام احتمالات خرابی خودرو را به کاربران از طریق اپلیکیشن اطلاع می دهد. نکته مهم این است که تمامی اخطارهای پیود به زبان فارسی و همراه با توضیحات لازم به کاربران ارسال می شود. از جمله ویژگی های خودرو های متصل به پیود می توان به تبلیغات هوشمند مبتنی بر نیاز و لوکیشن، آنالیز رفتار رانندگی و تاثیر بر کسب و کارهای مختلف، زمینه سازی برای ایجاد جاده های هوشمند و شهرهای هوشمند، تاثیر مثبت بر محیط زیست و... اشاره کرد.

گلپایگانی در پایان اذعان کرد: برای توسعه خودروهای متصل نیاز به توانمندسازی در سه بخش حوزه توسعه سخت افزارهایی برای اتصال پذیری خودروها، توسعه پلتفرم های مختلف و اپلیکیشن هایی برای انواع مصرف کنندگان نهایی، سازمانها و کسب و کارها و توسعه زیرساخت هایی برای ذخیره داده، آنالیز داده و ایجاد امکانی برای بهره مندی کسب و کارها از داده های لایو خودرو است که شرکت پیود برای عدم وابستگی در توسعه در هر سه بخش فعال می باشد و تمام نیازمندی های لازم برای توسعه صنعت خودروهای متصل را ایجاد کرده است .


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
دستاورد دانش بنیان ها؛بومی سازی سامانه‌های توزین صنایع معدنی در کشور
یک شرکت دانش بنیان با بومی‌سازی سامانه‌های توزین پویا و کرنش سنجی، در سال ۵۰۰ هزار دلار از واردات و ارزبری جلوگیری می کند.