1845 شرکت دانش‌بنیان در حوزه ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی فعالیت می‌کنند
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی در جمع اصحاب رسانه بر دانش‌بنیان شدن تولیدکنندگان بزرگ این حوزه تاکید کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست خبری با حضور سید محمدمهدی هادوی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، 25 مردادماه، با حضور جمعی از اهالی رسانه، در محل معاونت علمی، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان برگزار شد.

هادوی بحث خود را با این نکته کلیدی آغاز کرد که مهم ترین هدف ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، دانش‌بنیان کردن تولیدکننده‌های بزرگ است بدین معنا که با دانشی کردن و استفاده از فناوری‌های روز، ارزش افزوده بالایی را ایجاد کنیم و در این راستا، گفت: 1845شرکت دانش‌بنیان داریم و می‌کوشیم آن تعداد از این شرکت‌ها را که هنوز به حوزه‌های تجاری بزرگ ورود نکرده اند را وارد بازار صنعتی و تجاری کنیم و این مهم را از رهگذر ادغام این شرکت‌ها، قراردادهای همکاری و کارهای مشترک دنبال می‌کنیم.

وی در ادامه به نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گریز زد و گفت: بر اساس نظام ارزیابی جدید، شرکت‌های دانش‌بنیان، به سه دسته «نوپا»، «نوآور» و «فناور» تقسیم می‌شوند و در این میان، تمرکز ستاد، بیشتر بر شرکت‌های فناور است چراکه تمامی محصولات این شرکت‌ها دانش‌بنیان است.

هادوی افزود: چیزی حدود 8 درصد از شرکت‌های ما فناور هستند و باید تعداد آن‌ها را بیشتر کنیم تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را دریافت کنیم. در حوزه صنعت هم چیزی حدود 6000 هزار شرکت دارای پروانه بهره برداری صنعتی دارند و 250 هزار نفر در این صنعت کار می کنند، بر این اساس، جمعیت صنعتگران ما جمعیت بزرگی است  و از این تعداد شرکت فعال در حوزه صنعت، برخی دانش‌بنیان وبرخی غیر دانشی هستند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، میزان تولیدات صنعتی در سال را 3 میلیارد دلاردانست و افزود: واردات از 5 تا 8 میلیارد دلار به صورت رسمی داریم و می کوشیم تا بازار داخلی را تبدیل به ساخت داخلی کنیم و 8 میلیارد دلار را برای وارد کردن فناوری های جدید هزینه کنیم.

وی تاکید کرد: اهداف ما در این ستاد، نخست توسعه بازار داخل  و دوم توسعه بازار صادراتی است که البته بحث‌های دیپلماسی و مسائل تحریم هم در این زمینه اثرگذار هستند و نمی توان از نقش و تاثیر آن ها بر این روندها چشم پوشید. نکته دیگر در خصوص صادرات بحث رقابت پذیری است و در این مسیر چهار ماموریت را دنبال می کنیم نخست کاهش قیمتها، دوم افزایش تعهدات پس از فروش، سوم روزآمد کردن محصولات و تجهیز کردن آنها به فناوری روز و چهارم ارتقا مقبولیت و مطلوبیت است.

هادوی افزود: سالانه 250 میلیون دلار صادرات رسمی داریم که راضی کننده نیست و در پی این هستیم که این سقف را به 1 میلیارد دلار در سال برسانیم. کشورهای رقیب ما در حوزه صنعت در کنار کشورهای اروپایی و کشور چین است که به عنوان یک رقیب جدی شناخته می‌شود. از لحاظ کیفیت در بعضی از صنایع مثل صنایع غذایی صادرات خوبی داریم و کشورهای اروپایی و کانادا در این حوزه بازار هدف ما هستند.  

وی مبنای برنامه ریزی در ستاد، سند سیاستی توسعه صنعت ماشین سازی و تجهیزات دانست که از 2 سال پیش کلیدخورده است و گفت: درتحقق این سند از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فدراسیون، انجمن‌ها و 11 تشکل‌ کمک می‌گیریم و در ستاد، مشخصا  آن بخشی از کار را دنبال  می‌کنیم که بر اساس سند بر عهده معاونت علمی نهاده شده است و از آن جمله می توان به نفوذ فناوری و توسعه دانش‌بنیان‌ها در حوزه صنعت، مهارت افزایی و مجهز کردن نیروهای کار صنعتگر و توسعه فضای کسب و کار اشاره کرد و دیگر فعالیت‌ها را وزارت صنعت دنبال می‌کند.

وی بازوی اجرایی این سند را فدراسیون‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های خصوصی دانست و برای ستاد و معاونت نقشی تسهلیگر و هماهنگ کنده قائل شد.

هادوی همچنین در خصوص صادرات، گفت: کشورهای هدف ما در امر صادرات، چین، آفریقای جنوبی، سوریه و عراق هستند که البته صادرات به کشورهای اروپایی نیز از دغدغه‌های ما است و این مهم را هم به نوعی در دستور کار داریم، با بعضی از کشورها مراودات خوبی داریم و می کوشیم این ارتباطات را تسهیل کنیم. او مشخصا در مورد سوریه به صادرات ماشین آلات، تزریق پلیمر و صنایع غذایی اشاره کرد.

نیاز به استانداردسازی و ارائه گواهی از دیگر موضوعاتی بود که هادوی بر آن تاکید گذاشت و بر تسهیل گری در این مهم هم اشاره کرد.

نکته مهم دیگری که در صحبت‌های هادوی طرح شد و به نوعی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان بانی آن شناخته می شود، طرح مالکیت فکری و صنعتی بود. واقعیت این است که آنها که در حوزه تجهیزات، خلاقیت و نوآوری ایده های خوبی دارند از آنجا که دلگرم به حفظ مالکیت فکری و صنعتی ایده خود نیستند و دراین زمینه نگرانی دارند، معمولا از طرح ایده خود خودداری می کنند و در نتیجه این ایده‌ها در همان وضعیت آزمایشگاهی منحصر و بلقوه باقی می ماند. از این رو، هادوی یکی از برنامه‌های مهم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان را تحقق این مالکیت فکری و صنعتی دانست.

از دیگر موضوعات طرح شده در این نشست خبری، مساله معافیت مالیاتی بود. بر اساس این طرح، شرکت‌های بزرگ با بستن قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند از این معافیت بهره‌مند شوند این اقدام از دو جهت می‌‌تواند مثمر ثمر باشد، نخست نفوذ فناوری و نوآوری در شرکت‌های بزرگ و دوم کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان برای اینکه بتوانند خود را ارتقا داده توسعه ببخشند.

بورس نیروهای صنعت به مراکز دانشگاهی نکته پایانی‌ای بود که هادوی بر آن تاکیدنهاد و در این راستا گفت: بورس نیروهای صنعت به مراکز دانشگاهی داخل و خارج از کشور از جمله آلمان از دیگر برنامه های ستاد است  تا طی آن صنعتگران با دانش و فناوری روز آشنا شده و این مهم را به شکل خلاقانه در صنعت و تولید خود وارد کنند گفتنی است در این حوزه همکاری های خوبی با  ایرانیان خارج از کشور هم رقم زده‌ایم.   


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
عبدالملکی: کشورهای عربی برای ایجاد مناطق آزاد مشترک با ایران اهتمام دارند
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه به زودی مکان ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک با عمان مشخص می‌شود، گفت که مشوق‌های ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد منحصر به فرد است.