سیستم تصفیه آب نانویی فردی بومی‌سازی می‌شود
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محمدرضا مهدوی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پلیمر گستر فرتاک پارس گفت:« شرکت ما با استفاده از غشاهای هالوفایبر، سیستم تصفیه آب فردی به صورت بطری و نی تولید کرده است. طراحی مناسب این سیستم فیلتراسیون به استفاده‌کنندگان این امکان را می‌دهد که آب‌های آلوده را به آب آشامیدنی تبدیل نمایند.»

مدیرعامل شرکت پلیمر گستر فرتاک پارس با اشاره به وزن سبک این محصول گفت:« این فیلتر فقط ۵۷ گرم وزن دارد و می‌توان آن را با خود به مسافرت، کمپ یا کوه برد. به کمک نانو نی می‌توان به طور مستقیم از آب دریاچه یا آبی که در محفظه آب خود دارید، استفاده کنید. اما یکی از کاربردهای اصلی این وسیله، نوشیدن از آب‌های گل‌آلوده است.»

مهدوی درباره نحوه کارکرد این محصول افزود:« آب در نانو نی ابتدا از غشای الیاف توخالی عبور کرده که ذرات ۰.۱ میکرون را فیلتر کرده و از طریق این غشا به بالا کشیده می‌شود. این فناوری از آن جهت قابل توجه است که در استفاده از آن از هیچگونه ماده شیمیایی، باتری یا قسمت متحرکی استفاده نشده است. طبق آزمایش‌های گرفته شده از این فیلتر آب، نانو نی ۹۹.۹ درصد از باکتری‌ها و انگل‌های موجود در آب را تصفیه می‌کند.»

این محصول باکتری‌های آبی شامل اشرشیاکلی، سالمونلا و میکروارگانیسم پروتوزوآ نظیر ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم (یک نوع انگل تک‌یاخته که موجب بیماری‌های معده و روده می‌شود) را حذف می‌کند و بنابراین خطر احتمال ابتلاء به بیماری‌هایی نظیر اسهال، دیسانتری و ژیاردیازیس را به طور مؤثری کاهش می‌دهد. این محصول در مقایسه با نمونه خارجی‌اش قیمت کمتری دارد و از ساختار نانو نیز بهره‌مند است.

شرکت پلیمر گستر فرتاک یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه نانو است که در زمینه تولید هالوفایبر یا غشای الیاف تو خالی فعالیت می‌کند. این الیاف برای شفاف‌سازی و جداسازی مواد مختلفی مثل مواد جامد غوطه‌ور، باکتری‌ها یا کاهش غلظت بالای ماکرومولکول‌ها استفاده می‌شوند.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۷ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
کمک به بیماران قلبی و عروقی با محصولات دانش بنیان
محصولات دانش بنیان ساخت داخل از سطح بالایی از فناوری برخوردارند و در کمک به بیماران قلبی و عروقی نقش بسیار حیاتی ایفا می کنند.