رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی:دانش‌بنیان کردن اقتصاد و صنایع بزرگ کشور وظیفه معاونت علمی است
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی یکی از مهمترین وظایف معاونت علمی را دانش‌بنیان کردن صنایع بزرگ کشور عنوان کرد.

نشست خبری جایزه ملی فناوری نکست (نوآوری کارآفرینان سرآمد توسعه) با حضور روح الله دهقانی فیروزابادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شقایق حق‌جوی جوانمردی رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی برگزار شد.

شقایق حق‌جوی جوانمردی در ابتدای این نشست خبری یکی از مهمترین وظایف معاونت علمی را دانش‌بنیان کردن صنایع بزرگ کشور عنوان کرد و گفت: دانش بنیان کردن اقتصاد کشور و مردمی سازی توسعه فناوری از دیگر وظایف معاونت به شمار می رود.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی افزود: لازمه اجرایی شدن این وظایف این است که نظام تامین مالی پشتیبان ارتقا یابد، سرمایه انسانی ارتقا پیدا کند و شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند شوند و همچنین توان محصولات صادراتی کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه جایزه ملی فناوری نکست با توجه به فناوری های نوظهور و رویکردهای خاص معاونت علمی یعنی تمرکز، تمایز، تعالی و راهبری طراحی شده است، خاطرنشان کرد: تمرکز به این معناست که زمانی که می‌خواهیم سرمایه انسانی را ارتقا بدهیم، بر روی حوزه‌هایی متمرکز شویم که ارزش افزوده ایجاد کند. تمایز نیز به این معنی است که ما در این اکوسیستم به امید تازه و رویاهای جدید محتاجیم و اینکه دستیابی به این رویاها دست‌یافتنی است.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی بیان کرد: راهبری نیز به این معناست که نقش شناسایی کنشگرهایی در بین مردم و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان را ایفا کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از گروه‌هایی که کمتر به آن توجه شده، شرکت‌های بالغ هستند، گفت: این شرکت‌ها بازار خودشان را می‌شناسند و سبد محصولی چندتایی دارند و اشتغال و ثروت ایجاد می‌کنند که گاهی اوقات برنامه‌ها و رویاهایی دارند اما سرمایه در گردش کافی ندارند.اگر بخواهیم یک جهشی در این شرکت ها ایجاد شود، احتیاج به کمک و سرمایه مالی جدید دارند.

حق‌جوی مخاطبان جایزه نکست را همین شرکت‌های بالغ عنوان کرد و گفت: قرار است با نکست یک قدم تازه برای این شرکت ها برداشته شود.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۶ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
معاون علمی رئیس جمهور مطرح کرد؛حمایت متوازن از زیست بوم دانش‌بنیان/ تشویق شرکت‌ها برای آینده
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ما وظیفه خودمان می‌دانیم که در قالب یک برنامه ملی برنامه‌ریزی و برای آینده شرکت‌هایی که پیشران هستند، فکر کنیم.