انجمن شرکت‌های بزرگ دانش‌‍بنیان، کابینه بخش خصوصی معاونت علمی است
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در چهارمین نشست انجمن شرکت‌های بزرگ دانش بنیان و صنایع پیشرفته اظهار داشت: بیان تجربه‌های کسب‌وکارهای صاحب تجربه و تراز توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تراز و توانمند می‌تواند به ایجاد یک رویکرد واحد و منسجم در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا منجر شود. بر خودم فرض می‌دانم که تازه‌ترین تجربیات و دستاوردها در حوزه سیاستگذاری علم و فناوری را در دنیا مطالعه کنم. برای پیاده سازی یک مدل و الگوی توسعه، باید سایر مدل‌ها و برنامه‌ها مورد مطالعه قرار بگیرند.

وی با بیان این‌ که انجمن شرکت‌های بزرگ دانش‌‍بنیان و صنایع پیشرفته می‌ تواند به شکل‌ دهی یک مسیر مشخص و هموار برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند، ادامه داد: تا الان انجمن مسیر خود را ادامه داده اما به عنوان بخش حاکمیتی درخواست کردیم که باشگاه شرکت‌های پیشران اقتصاد دانش‌بنیان را داشته باشد. به شرکت‌هایی که در استان‌ها دیدم که این ویژگی‌ها را دارند تاکید کردم برای بهره مندی از مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان عضو این انجمن شوند و در حقیقت کابینه بخش خصوصی معاونت علمی است.

دهقانی با اشاره به نقش مشاوره‌ای انجمن و نقش آفرینی آن در حوزه حاکمیتی اظهار داشت: بررسی تجربه‌های جهانی یکی از رویکردها و کارکردهای این انجمن است‌ که می‌ تواند عهده دار بخشی از مسوولیت‌های حاکمیت هم بشود. معاونت علمی از اتخاذ هر دو رویکرد توسط انجمن استقبال می‌کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رییس‌ جمهوری با تاکید بر اتخاذ الگوی مطلوب منطبق با بوم و شرایط ایران برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در تدوین یک مدل توسعه‌ ای و راهبردی مطلوب، باید شباهت‌ها و تقاوت‌ها با مدل‌های توسعه سایر کشورها مد نظر قرار بگیرد و در عین حال، می‌ بایست به بوم کشور نیز توجه داشته باشیم. این جمع با توجه به شناخت دقیق بازار، تجربه و بلوغ کافی با رویکردی واقع‌ نگرانه این مدل را طراحی و ترسیم کند.

در بخش دیگری از این نشست، جواد مشایخ، معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: انتظار  این است که انجمن به الگوی جامع و طراحی قالب رسیده باشد و برمبنای الگویی متمرکز و مشخص، پیش برویم. این انجمن باید با یک رویکرد فراشرکتی با ایده و هویت مستقل، کار ویژه‌ایرا برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در قالب این انجمن شکل دهد. این مدل را باید منطبق با الزامات سیاسی و سرزمینی ایران طراحی کنیم. باید نظم و منطق نشست‌ها را تجمیع و متمرکز کنیم و لازم است با نشست‌های متعدد و هم افزا به یک مدل برسیم.

رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این نشست عنوان کرد:   در نشست‌های قبلی تلاشمان این بود که ایده‌ ها و الگوها را به یک ساختار ساده و قابل اندازه گیری تبدیل کنیم. هم فکر شدن و هم افزایی با توجه به نوپا بودن انجمن نیازمند زمان است و باید به یک ایده مشترک و شاخص‌های شفاف برسیم. انجمن باید سازوکاری تعریف کند تا تمامی شرکت‌های دارای مشخصه‌های پیشران بودن در این انجمن نقش آفرین کنند و این بدنه به یک جرمی برسد که بتواند زیست بوم دانش‌بنیان را در ابعاد ملی نمایندگی کند.

رضا سلطانعلی زاده، سرپرست مرکز راهبری ستادهای ویژه توسعه اقتصاد دانش بنیان هم عنوان کرد: باید انجمن را در قالب یک زیرساخت بزرگ ببینیم که اهداف، حوزه‌های فعالیت و هدفگذاری‌ها در این خانواده بزرگ مشخص باشد. همچنین باید تخصصی‌تر و اجرایی‌تر به موصوع نگاه کنیم تا به یک جمع بندی مشخص برسیم.

 


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۶ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
امکان تشخیص به موقع و درمان عارضه‌های قلبی و عروقی
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، مهدی اسکندری، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان داده گستران دنا، با اشاره به تولید تجهیزات پیشرفته در حوزه قلب و عروق عنوان کرد: با توجه به نیاز به تشخیص به موقع و درمان عارضه‌های قلبی و عروقی این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین پیش از تولید این محصولات در کشور، این محصولات صرفا از خارج از کشور وارد می‌شدند و این مساله باعث خروج ارز و محدودیت‌هایی برای کاربران و مراکز درمانی می‌شد.