در یک شرکت دانش بنیان محقق شد؛نظارت آنلاین بر بهداشت آب با پایش هوشمند حرکت ماهی‌ها

به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، هادی ذاکری، مدیر تولید یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اهمیت نظارت بر بهداشت آب آشامیدنی، محیط زیست رودخانه‌ها، مزارع کشت صنعتی و پرورش آبزی گفت: پایشگر هیبرید شناسایی آنلاین آلودگی آب، دستگاهی با هدف تشخیص سریع آلاینده‌ها در سامانه‌های تأمین، توزیع و مبادی ورودی و خروجی آب در صنایع است.

وی افزود: این بیومانیتورینگ هیبریدی (Fish and sensor toximeter)، ترکیبی مبتنی بر هوش مصنوعی، تحلیل زیستی و آنالیز طیفی ترکیبی هوشمند است. این دستگاه، نسبت به پایشگر آلودگی شیمیایی آب (Fish toximeter) دارای مزیت استفاده از سنسورها برای تشخیص نوع سموم آب و کلاس‌بندی آن‌ها است.

ذاکری درباره نحوه کار این دستگاه، گفت: در دستگاه پایشگر هیبریدی شناسایی آلودگی‌های آب، ماهی‌ها - زبرافیش- به عنوان حسگرهای بیولوژیکی، درون دستگاه عمل می‌کنند. تغییرات سریع در سیکل رفتاری آن‌ها حاکی از آلودگی شدید آب است. با تجزیه و تحلیل الگوهای حرکتی قابل اطمینان توسط هوش مصنوعی، سیستم ارزیابی دستگاه، روند تشخیص و هشدار دهی را به صورت آنلاین انجام می‌دهد. حرکات شناور ماهی‌ها به طور خودکار توسط سیستم پردازش تصویر در کسری از ثانیه مورد پردازش، تعیین و ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی افزود: نتایج این ارزیابی، به منظور تحلیل و بررسی به هسته پردازش دستگاه منتقل شده و مورد پایش قرار می‌گیرد. در نهایت روند تحلیل و بررسی میزان فعالیت و سیکل حرکتی ماهی‌ها در محدوده‌های مشخص شده در ارزیابی سیکل طبیعی، وجود یا عدم وجود سمیت حاد در محیط را مشخص می‌کند.

این فعال فناور با اشاره به استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش آلارم‌های کاذب در این دستگاه، گفت: میزان فعالیت و سایر پارامترهای جمعی مؤثر در سیکل رفتاری ماهی‌ها به صورت برخط توسط سیستم پردازش تصویر به کمک دوربینی مجهز ثبت و با حالت طبیعی مورد پایش و مقایسه قرار می‌گیرد. هوش مصنوعی در هسته تحلیل نرم افزار با تحلیل داده‌های موجود به مقایسه سیکل رفتاری ماهی در کسری از ثانیه پرداخته و پاسخ تشخیصی خود را برای سیستم هشدار دستگاه ارسال می‌کند. سیستم هشدار سامانه دارای مقادیر قابل تنظیم بر اساس تحلیل به وسیله هوش مصنوعی است. این کار موجب کاهش آلارم های کاذب پرهزینه و حفظ سطح بالایی از پاسخگویی می‌شود.

وی با بیان این موضوع که واردات در حال آسیب زدن به تولیدات ملی است، افزود: ما تاکنون موفق شده‌ایم که پنج دستگاه را در استان‌های مازندران و خراسان رضوی به فروش برسانیم. با توجه به این موضوع که ما تنها تولیدکننده داخلی این محصول هستیم، تعداد فروش ما می‌توانست خیلی بیشتر باشد اگر واردکنندگان محصولات مشابه خارجی در مسیر فروش ما سنگ‌اندازی نمی‌کردند. متأسفانه حاشیه سود محصولات وارداتی بسیار زیاد است و نهادهای مربوطه جلوی واردات این محصول را نمی‌‎گیرند. این در حالی است که فقط ۳۰ درصد از این محصولات خارجی در حال حاضر در داخل کشور فعال هستند و بقیه آن‌ها به دلایل مختلف از دسترس خارج شده‌اند.

ذاکری به محصولات دیگر این شرکت اشاره کرد و گفت: ما دو محصول دانش‌بنیان استربلایزر و سامانه رها را نیز به تازگی تولید کرده‌ایم که به زودی به مرحله فروش خواهند رسید. دستگاه استریلایز، دستگاهی با هدف ضدعفونی و استریل کردن با حفظ کیفیت و حالت اشیا و رعایت موارد ایمنی است که برای شست و شوی ظروف آزمایشگاهی کاربرد دارد.

وی افزود: سامانه رها نیز یک سامانه رصد هوشمند اختلالات ایمنی و امنیتی است که با استفاده از هوش مصنوعی و اتصال به دوربین‌ها، در لحظه موارد ایمنی همچون خشونت، تصادف، ورود به منطقه ممنوعه و …. را با رصد هوشمند دوربین‌های مداربسته شناسایی می‌کند و با استفاده از سیستم هشدار تعبیه شده و یا پیامک به اطلاع کاربر می‌رساند.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۵ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
پیش‌بینی افزایش شرکت‌های دانش بنیان به ۱۱ هزار مورد تا پایان سال