عقب ماندگی آذربایجان شرقی در حوزه صنعت
استاندار آذربایجان‌شرقی عقب ماندگی در زنجیره صنعتی را از مشکلات استان دانست و گفت: یکی از مسائلی که جزء نیازهای استان است و ضروری است بخش دولتی و خصوصی همراه شوند، صنعت است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرّم صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: شهیدان رجایی و باهنر مصداق بارز دولت مردمی و انقلابی و خدمتگزار بودند. اگر چه منافقان این دولت را پس از دولت لیبرالی که با رای مردم روی کار آمده بود تحمل نکردند، اما در مدت کوتاه خدمت، به عنوان الگویی برای تمام دولت‌های بعد از خود بود و امروز افتخار دولت سیزدهم این است که با همان نگاه، گفتمان و راه شهیدان رجایی و باهنر و تمام شهدایی که برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی خونشان را فدا کرده‌اند فعالیت کرده و به مردم عزیز خدمت کند.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: دولت سیزدهم همسو با نگاه مقام معظم رهبری که فرمودند اگر دولت می‌خواهد مبارزه کند و در مقابل دشمنان محکم بایستد، باید به مردم خدمت کند، عرصه خدمتگزاری را به عنوان مهم‌ترین عرصه مبارزه با دشمنان در پیش گرفته است.

خرّم نتایج سفرهای رئیس جمهور به استان را مهم برشمرد و بیان داشت: در ۲ سفری که رئیس جمهور در خرداد سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به آذربایجان‌شرقی انجام دادند، بخش مهمی از پروژه‌های محوری و بزرگی افتاح شدند. اما دستاورد این ۲ سفر امکانات بزرگی برای استان به وجود آورد که دولتمردان همواره در استان در تمام پروژه‌ها که نیاز استان است فعالیت و تلاش کنند.

بهره‌برداری از ۱۳۳۵ پروژه  با ۲۱ میلیارد تومانی در هفته دولت

وی افزود: در هفته دولت سال ۱۴۰۲ با فعالیت‌هایی که در گذشته انجام یافته و تلاش وافر و زیادی که در ۲ سال دولت سیزدهم انجام گرفت در مورد پروژه‌های باقیمانده که سال‌های سال نیمه تمام مانده بود و در بخش‌های مختلف در زندگی مردم و توسعه استان و مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تاثیر گزار بود اقدام اساسی انجام شد.

خرّم ادامه داد: منابعی که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده در پهنه جغرافیایی استان و ۲۱ شهرستان گسترده شده و پروژه‌ها فعال است، به‌طوریکه در هفته دولت ۱۳۳۵ پروژه با ارزش ریالی بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید. 

وی به ترکیب پروژه‌های آماده افتتاح اشاره کرد و یادآور شد: از این مبلغ حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش خصوصی است که سرمایه‌گذاری کرده‌اند و همواره قوتی برای استان بوده‌اند و ما همیشه به چشم یک فرصت به این موضوع نگاه کرده‌ایم. بیش از ۳ هزار میلیارد تومان نیز از منابع دولتی برای پروژه‌ها هزینه شده است. ۱۳۳۵پروژه در بخش.های مختلف کشاورزی، صنعت، آموزش، فرهنگ، نفت و گاز و ... به بهره‌برداری خواهد رسید و هدیه‌ای برای مردم عزیز استان خواهد بود.

عقب‌ماندگی در زنجیره صنعتی

استاندار آذربایجان‌شرقی، عقب ماندگی در زنجیره صنعتی را از مشکلات استان دانست و گفت: یکی از مسائلی که جزء نیازهای استان است و ضروری است بخش دولتی و خصوصی همراه شوند، صنعت است. استان ما یک استان صنعتی است اما مشکلاتی که وجود دارد این است که چون زنجیره صنعتی تکمیل نیست ارزش افزوده صنعتی در مقابل توسعه‌ای که انجام یافته است دچار یک عقب ماندگی می‌باشد.

وی ادامه داد: با مطالعاتی که با مشارکت صنعتگران و نشست‌هایی که با حضور بخش‌های مختلف اتاق بازرگانی و خانه صنعت انجام شد، پروژه‌هایی که در حوزه صنعت به عنوان تکمیل زنجیره و ارزش افزوده در استان ایجاد خواهند شد، شامل ۱۰۰ پروژه در حوزه ایجادی و ۹۰ پروژه در حوزه توسعه‌ای خواهند بود.

خرّم در مورد میزان اشتغال این پروژه‌ها متذکر شد: در این ۱۹۰ پروژه در حوزه صنعت و معدن، بخش خصوصی و دولتی ۸ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است که برای قریب به ۸۵۰۰ نفر نیز زمینه اشتغال ایجاد شده است که ۲ مورد از این واحدها امروز به بهره‌برداری رسید.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۴ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
آل‌هاشم: آقای رئیس جمهور خدا قوت
امام جمعه تبریزبا بیان اینکه عضویت ایران در بریکس را نباید دست کم گرفت، گفت: آقای رئیس جمهور خدا قوت، ۱۹ سفر خارجی و حضور ۱۴ تن از سران دنیا در ایران حاکی از زحمات است.