سامانه‌های گندزدایی و نمک‌زدایی آب توسعه می‌یابد
فعالان یک شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند با استفاده از دانش و فناوری بومی، سامانه‌های نمک‌زدایی و گندزدایی آب را تولید و به بهر‌ه‌برداری برسانند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، یکی از راهکارهای کارآمد و رایج برای حفظ منابع آب، استفاده مجدد یا بازچرخانی آب، استفاده از سامانه‌های گندزدایی است.

سامانه های گندزدایی الکترولیز نمک طعام به منظور گندزدایی آب در محل مصرف در حوزه های شهری و صنعتی مختلف اعم گندزدایی آب آشامیدنی، گندزدایی آب استخرهای شنا و پارک های آبی، گندزدایی برج‌های خنک کننده، گندزدایی پساب و گندزدایی وسایل و فضاهای شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مخاطبان این نوع سامانه‌ها مجموعه های بهره بردار از تصفیه خانه های آب و فاضلاب، سایت های آب شیرین کن، برج های خنک کننده، استخرهای شنا و پارک های آبی هستند.

با توجه به اهمیت بومی سازی و استفاده از این سامانه در بخش‌های مخاطب، متخصصان شرکت دانش‌بنیان بهین آب زنده رود در مسیر بومی سازی و تولید سامانه‌های گندزدایی آب گام‌های جدی برداشته‌اند.

سعید سامانی مجد، عضو هیئت مدیره شرکت مهندسی مشاور تحقیقات بهین آب زنده رود، با اشاره به فعالیت این مجموعه در مسیر توسعه روش‌های گندزدایی پیشرفته و بهداشت آب و بهداشت عمومی، عنوان کرد: این محصول با روش الکترولیز نمک طعام محلول گندزدایی شامل ترکیبات کلر را تولید می کند که این ترکیبات در کنار هم اثر سینرژیک دارند باعث افزایش قدرت و سرعت و دوام گندزدایی می‌شود.

این فعال فناور ادامه داد: با توجه به شناختی که نسبت به عملکرد سیستم های مختلف صنعتی در گندزدایی آب توسط نفرات شرکت وجود داشت و همچنین نیاز به بهداشتی سازی آب و از طرف دیگر مطرح شدن فناوری های مختلف در سطح جهانی، شرکت اقدام به ورود و سرمایه گذاری مادی و معنوی جهت توسعه این محصول در سطح بین الملل نمود.

سامانی با بیان این‌که تا پیش از تولید این سامانه در کشور، شرکت هایی از کشورهای آمریکا، آلمان، روسیه و چین سازنده این نمونه سامانه‌ها با قابلیت‌های مختلف و متفاوت به شمار می‌رفتند، افزود: با توجه به اینکه کشورهای مختلف، دارای شرایط آبی مخصوص به خود با کیفیت های مختص خود هستند لذا سامانه‌هایی که با شرایط آبی ایران بتوانند کار کنند باید نسبت به آن تنظیم شوند. این سامانه متناسب با شرایط اقلیمی و وضعیت آبی کشورمان تولید شده و به بهره‌برداری رسیده است.

این فعال حوزه دانش‌بنیان درباره واردات و مشابه‌های خارجی این سامانه گفت: نمونه مشابه این سامانه‌ها به دلیل محدودیت‌ها و عدم پشتیبانی، به کشور وارد نمی شود و این سامانه جایگزین نمونه‌هایی است که از قبل به مقدار قابل توجهی وارد می‌شده و ارزبری زیادی نیز در پی داشته‌اند.

عضو هیئت مدیره شرکت مهندسی مشاور تحقیقات بهین آب زنده رود عنوان کرد: این سامانه با توجه به این‌که جایگزین مواد مصرفی همانند پرکلرین می‌شود، وقتی سرمایه گذاری آن‌ها در کنار خرید مواد قرار می گیرد مشخص می شود که به مقدار زیادی این سامانه صرفه اقتصادی ایجاد می کنند. همچنین تولید این سامانه به طور مستقیم 25 نفر و به طور غیر مستقیم 30 نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته و موجب توسعه دانش فنی و ساخت و بهره برداری از سامانه‌های گندزدایی پیشرفته شده است.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۳۱ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
معاون وزارت کشور: تیم مدیریت اقتصادی کشور از شرکت‌های فعال دانش‌بنیان استقبال می‌کند
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر رفع موانع تولید و حمایت از واحدهای تولیدی، مشکلات این مجموعه‌ها در جلسات استانی و ملی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.