شکرگذاری به بهانه برداشت مرواریدهای سرخ در خراسان‌جنوبی
آئین شکرگذاری برداشت محصول عناب در روستای معصوم آباد شهرستان خوسف خراسان جنوبی با حضور جمعی از مسوولان استانی و محلی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوسف، صبح امروز با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، فرماندار و امام جمعه خوسف و همچنین حضور پرشور کشاورزان عناب کار استان آئین شکرگذاری برداشت عناب در روستای معصوم آباد خوسف برگزار شد.

علی رومنجانی، نماینده عناب کاران خوسف در این مراسم اظهارداشت: یک سال گذشت و منتظر به ثمر نشستن مرواریدهای سرخ هستیم.

وی با اشاره با اینکه مجموع زیرکشت محصول عناب در خوسف دو هزار و ۳۰۰ هکتار است، یادآور شد: عناب خوسف  با کیفیت‌ترین محصول در دنیاست که خوشبختانه دو رقم سیوجان و ماژان ثبت ملی شده است.

نماینده کشاورزان عناب‌کار خوسف گفت: رشد باغات عناب در دو دهه اخیر و تک محصولی شدن این محصول در منطقه نیازمند توجه ویژه است.

 رومنجانی ادامه داد: ایجاد صنایع تبدیلی یکی از راهکارهای توسعه محصول عناب با توجه به رشد باغات این محصول است.

وی بیان داشت: رشد باغات باعث آفات شده که نیازمند کارهای تحقیقاتی است.

نماینده کشاورزان عناب‌کار خوسف با اشاره به لزوم تهیه ادوات مورد نیاز برای جمع آوری و دیگر مراحل کاشت و برداشت این محصول بیان داشت: همکاری مراکز دانشگاهی و دانش بنیان در معرفی ارقام پربازه و با کیفیت در افزایش این محصول باید مدنظر باشد.

رومنجانی تصریح کرد: برندسازی عناب می‌تواند در معرفی این محصول موثر باشد.

وی با اشاره به راه‌اندازی انبار بورس عناب گفت: راه اندازی بورس عناب که در دست اقدام استکمک بزرگی برای معرفی و همچنین عرضه این محصول خواهد بود.

نماینده عناب‌کاران خوسف با بیان اینکه کاهش دبی آب چاه ها با توجه به خرده مالکی از مخاطرات کشاورزان این حوزه است، یادآور شد: آبیاری های زیرسطحی با راندمان بالا مورد نیاز این باغات در آینده خواهد بود.

مسوولان قدران حضور مومنانه مردم باشند

حجت الاسلام و المسلمین علی اسماعیلی، امام جمعه خوسف نیز در این مراسم اظهارکرد: یکی از فرهنگ‌های خوب مردم شهرستان خوسف، شکرگذاری است.

 وی با بیان اینکه امروز جامعه نیازمند شکرگذاری و توسعه این حس است، تصریح کرد: کمترین مرتبه شکر این است که نگاه شاکرانه داشته باشیم و اگر این موضوع را بدانیم که همه نعمت ها از سوی خداوند بوده این را خواهیم دانست که باید در مقابل همه نعمت های الهی شکرگذار باشیم.

امام جمعه خوسف یادآور شد: شکر نعمت به این بوده که از گناه اجتناب کرده و نعمت های الهی در راه درستش مصرف کنیم.

اسماعیلی بیان داشت: اگر در این خشکسالی به قواعد الهی در حوزه شکرگذاری و توجه به فقرا و کارهای خیر توجه شود برکت خوبی به محصولات داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: حقی را مردم بر گردن مسوولان دارند و مسوولان باید قدر حضور مومنانه مردم را بدانند.

 در پایان این جلسه از عناب‌کاران نمونه استان و همچنین زکات دهندگان قدردانی به عمل آمد.

همچنین  تفاهم‌نامه‌ای ما بین دانشگاه جامع علمی کاربردی و سازمان جهاد کشاورزی استان مبنی بر پذیرش دانشجویان در رشته عناب به امضاء رسید.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد ایستگاه‌های خط 2 مترو اصفهان
شهردار اصفهان گفت: فاز نخست خط دو مترو کلان‌شهر اصفهان حدفاصل دارک تا طوقچی تا پایان سال آینده افتتاح می شود.