ظروف کشت بافت و سلول بومی‌سازی شدند
فناوران شرکت دانش‌بنیان آرکا پژوهان آریانا موفق به تولید پتری دیش و فلاسک ویژه کشت سلول شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محسن رشید، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آرکا پژوهان آریانا با اشاره به اهمیت دستاورد محققان این شرکت گفت:«ما برای اولین بار موفق به تولید پتری دیش و فلاسک کشت سلول در ایران شده‌ایم. فلاسک کشت سلول در آزمایشگاه‌های درمان ناباروری، تولیدات دارویی و ... کاربرد دارد.»

وی در ادامه افزود:« کشت سلول یکی از مراحل مهم تحقیقات آزمایشگاهی (in vitro) سلول‌ها است. به کمک روش‌های کشت سلول می‌توان مورفولوژی سلول‌ها، سرعت تقسیم آن‌ها، پاسخ آن‌ها به تغییرات محیطی و فیزیولوژیک (دارو یا جهش ژنتیکی) را بررسی کرد. فلاسک کشت سلولی یکی از ابزارهای اصلی مورد نیاز برای کشت سلول‌ها است.»

فلاسک کشت سلول یکی از ابزارهای آزمایشگاه زیست‌شناسی است. این ابزار از شیشه یا پلیمرهای (پلی‌استیرن) خنثی ساخته می‌شود تا محیط مناسبی برای رشد انواع سلول‌های پروکاریوت و یوکاریوت ایجاد کند.

کشت سلولی یکی از مراحل اولیه در انجام بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی بر سلول‌های جانوری برای بررسی آنزیم‌ها، اسیدهای نوکلئوئیک، آنتی‌بادی‌ها و مسیرهای بیوشیمیایی است. به علاوه بسیاری از تست‌های تشخیصی در آزمایشگاه‌های میکروب‌شناسی بر اساس کشت باکتری و آنالیز کلونی‌های تشکیل شده از یک نمونه انجام می‌شود. به همین دلیل انتخاب فلاسک یا پلیت کشت مناسب برای راحتی کاربر، دستیابی به تعداد مناسب سلول و کمترین میزان آلودگی سلول‌ها بسیار اهمیت دارد.

رشید با تاکید بر این موضوع که در حال حاضر محققان این شرکت به فناوری تولید این محصول رسیده‌اند، گفت:« متاسفانه با وجود توانایی شرکت ما برای پوشش پنجاه درصد از بازار داخلی، ما نتواسته‌ایم سهم قابل توجهی در بازار داشته باشیم. علت این اتفاق واردات است. واردات علاوه بر هزینه بیشتری که دارد، محصول باکیفیتی را نیز در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار نمی‌دهد. ما امیدواریم تا با حمایت مسئولین، امکان فعالیت و فروش بیشتری در بازار داخلی داشته باشیم.»

شرکت دانش‌بنیان آرکا پژوهان آریانا در سال 1396 با هدف توسعه و تکامل محصولات حوزه کشت سلول شوع به کار کرد. در سال 1399 ثبت شرکت شد و در سال 1401 اولین محصول خود را به مرحله تولید رساند. این شرکت تاکنون با تلاش و دانش پژوهشگران ایرانی موفق به تولید پتری دیش کشت باکتری، پتری دیش کشت سلول / IVF و فلاسک کشت سلول و بافت شده است.


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۲۳ مرداد ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
دستگاه تولید منسوجات و کالای خواب داخلی، جایگزین محصولات وارداتی
یک شرکت دانش‌بنیان فعال در زمینه تجهیزات و ماشین آلات نساجی از تولید محصولات دستگاه کاتر مخصوص پنبه دوزی و دستگاه دوخت تشک، لحاف و منسوجات نبافته مشابه در کشور خبر داد.