1100 واحد تولیدی یزد تسهیلات ارزان قیمت گرفتند
مدیرکل اقتصاد و دارایی یزد با اشاره به اهمیت جذب ۱.۵ برابر سهمیه استان، گفت: بیش از یک هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت بین ۱۱۰۰ واحد تولیدی استان در حوزه‌های مختلف توزیع شده است.

 محمد دهقان‌منشادی با اشاره به سیاست دولت سیزدهم در حمایت از تولید و اشتغال با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه، اظهار کرد: سال گذشته با جذب ۱.۵ برابر سهمیه استان، بیش از یک هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و ۱۱۰۰ واحد تولیدی استان در حوزه‌های مختلف از این تسهیلات بهره‌مند شدند.

وی افزود: این تسهیلات در حوزه‌های صنعت و معدن، گردشگری، کشاورزی و دانش بنیان جذب شده است.

مدیرکل اقتصادی و دارای یزد با اشاره به این‌که تاکنون ۶۲ شرکت سرمایه گذاری خارجی در استان به ثبت رسیده است گفت: در دولت سیزدهم ۱۱ مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر شده که سه مجوز آن مربوط به سالجاری است.

دهقان منشادی افزود: اغلب شرکت‌های به ثبت رسیده در حال فعالیت در بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی هستند و تعدادی از آن‌ها نیز در مراحل رسیدن به مرحله فعالیت‌های رسمی می‌باشند.

وی تصریح کرد: در دولت سیزدهم سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی اغلب از کشور‌های همسایه از جمله عراق، پاکستان، ترکیه، افغانستان و امارات متحده عربی می‌باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی یزد، از راه اندازی درگاه ملی صدور مجوز‌های کسب و کار در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: همه فعالیت‌ها در این درگاه شفاف است و ضمن تسهیل در صدور مجوز‌ها در واقع یک اطلس و اطلاعات کامل از حوزه کسب و کار تهیه شده است.

وی گفت: امکان رصد صدور مجوز‌ها در این درگاه فراهم است و می‌توان در صورت بروز هرگونه مشکل، با پیگیری به موقع نسبت به رفع موانع برای صدور مجوز‌های کسب و کار اقدام کرد.

دهقان منشادی گفت: بیش از ۹۰ درصد درخواست‌ها حوزه کسب و کار به موقع پاسخ داده می‌شود و علت تاخیر پاسخگویی ۱۰ درصد باقیمانده مشکلات سامانه‌ای و ارتباط بین سامانه دستگاه‌ها است که تلاش می‌شود هر چه سریعتر رفع گردد.

وی مولدسازی دارایی‌های مازاد دولت را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در استان برشمرد و گفت: در این راستا حدود ۱۰ هزار ملک دولتی شناسایی و حدود ۱۰۰ ملک مازاد آن، مازاد تشخیص داده شده است و برخی از آن‌ها به مرحله مولدسازی رسیده است. 
 
مدیرکل اقتصاد و دارای یزد با اشاره به کمبود منابع دولتی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی، تصریح کرد: اگر بخواهیم با تخصیص اعتبارات فعلی و بدون لحاظ تورم محاسبه کنیم تکمیل ان‌ها ۳۰ سال زمان خواهد برد؛ لذا دولت برای تسریع در تکمیل این طرح‌ها دولت مولدسازی را یکی از راه‌های تامین مالی طرح را در دستور کار خود قرار داده است.

وی به هزینه‌های بالای نگهداری برخی از این اموال مازاد برای دولت، افزود: قطعاً مولدسازی این اموال علاوه بر کمک به تامین مالی طرح‌های معطل مانده در کشور می‌تواند بار مالی بزرگی را از دوش دولت جهت نگهداری از این اموال بردارد و از طرفی مشکلات سایر بخش‌ها نیز حل کند.

دهقان منشادی گفت: تکمیل طرح‌های بزرگ و اثربخشی مانند انتقال آب از خلیج‌فارس به استان، طرح‌های حوزه بهداشت و درمان، مدرسه سازی در حوزه آموزش و پرورش و توسعه زیرساخت‌های ورزشی استان در طرح مولدسازی بیشتر مورد توجه و اهمیت استان است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان با بیان این‌که در جریان مولدسازی اموال مازاد ۹ فرایند طی می‌شود خاطرنشان کرد: فروش، اجاره و تهاتر املاک دولت با پیمانکاران و عرضه این اموال در بازار سرمایه مدنظر طرح مولدسازی دارایی‌های مازاد دولت می‌باشد.

پایان پیام/د


کارشناس خبرگزاری تحلیل ۰۸ شهریور ۱۴۰۲
اشتراک گذاری پست
برچسب‌ها
آرشیو
نیک‌بین: با اساتید قانون شکن برخورد و قطع همکاری شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به قطع همکاری برخی دانشگاهها با اساتیدی که حامی اغتشاشات و اغتشاشگران بودند، گفت: باید با اساتید قانون شکن برخورد و قطع همکاری شود.